10 dnů v Holandsku poprvé
Sestavil jsem pro vás kompletní itinerář na rodinnou dovolenou v Holandsku. A protože je to vaše první cesta, zamíříte nedaleko hranic s Německem, tedy tak, aby vaše cesta z České republiky byla co možná nejkratší. Plán dovolené den po dni je samozřejmě jen na vás, jak si sami přizpůsobíte. Spíše berte tento itinerář jako doporučení a ukázku toho, co je možné vidět, dělat a zažít v Holandsku. Tak tedy, začínáme:
Pro koho je itinerář určen: Rodina s dětmi, aktivní dovolená na kole
Kam pojedete: poblíž starobylého městečka Ootmarsum, poblíž hranic s Německem. Jedná se o provincii Zwolle, zemědělský kraj plný malebných cyklostezek.
Kde se ubytovat: Farma Hoeve Springendal, jednoznačné doporučení je ubytovat se v jejich apartmánu se snídaní. 2x do týdne vám zároveň mohou připravit večeři a tu si určitě nenechte ujít. Farma se nachází uprostřed luk a lužního lesa, 5km od městečka Ootmarsum. Součástí farmy jsou domácí zvířata, kavárna, můžete si zde zarybařit v místním rybníku, nechybí úschovna kol. Jedná se o nádherné klidné místo vyzívající k procházkám a odpočinku. V ubytování lze platit kartou. Cena je více než příznivá, počítejte cca 4000,- Kč / celý apartmán na noc. Ale pozor, bookujte ubytování opravdu hodně dopředu. A tím myslím třeba i na podzim tedy tři čtvrtě roku před odjezdem. Přes booking.com můžete ubytování zamluvit s možností zrušení zdarma.
Jídlo: Jak jsem již zmínil, objednejte si určitě snídani (stojí cca 15 eur na osobu, v případě dětí se dohodněte na slevě přímo s majiteli, určitě vám vyjdou vstříc), kterou si můžete vychutnat v klidu v jejich zrekonstruovaném objektu vedle apartmánového domu. A určitě se zeptejte na občasné možnosti večeří, věřte mi, nebudete litovat.
Vzhledem k tomu, že součástí apartmánu je vlastní kuchyň, můžete si něco uvařit i sami, nebo si popojet třeba na kole do jedné z restaurací, které jsou v okolí.
V přízemí domu je pro vás připraveno občerstvení v lednici, pivo, nealko apod. Stačí si jen vzít, zapsat na přiložený lístek a na konci pobytu vše zaplatit. Vše je o důvěře.
Co budete potřebovat:
1. Kola. Byť je možné si kola půjčit na místě poměrně běžně, já jsem zastáncem vzít si kola vlastní. Přeci jen jste na něj zvyklí.
2. Aplikace Routiq nebo webové stránky plánovače zde. V této aplikaci najdete všechny možné trasy, které vám zde budu doporučovat. Nainstalujte si ji na mobil, netřeba placené verze. Najděte si doporučenou trasu v okolí, a pak už se jen řiďte podle mapy z aplikace. Všechny mé doporučené trasy jsou nenáročné, do padesáti kilometrů, tedy aby je zvládly i opravdu malé děti.
3. Pláštěnky. Počítejte s tím, že zmoknete. A berte to jako fakt, nikoliv jako nepřízeň počasí.
4. Plavky, budou se vám hodit, až se budete koupat ve vlnách Severního moře.
5. Přenosná lednice do auta. Počítejte s tím, že si domů odvezete totiž spoustu mléčných výrobků, jogurtů a sýrů. Jak jednou ochutnáte, jste navždy ztracení.
Ubytování Hoeve Springendal i s naplánovanou cestou, jak se dostat do městečka Ootmarsum najdete zde.
DEN PRVNÍ:
Příjezd:
Počítejte celý den na přesun z ČR do Holandska resp. cca 10 hodin. V Holandsku netřeba žádných dálničních známek, stejně jako Německo má Holandsko dálniční síť zdarma. Pozor na rychlost, v Holandsku se jezdí o poznání pomaleji, na dálnici 100km/h, na ostatních silnicích mimo obec 80km/h.
DEN DRUHÝ:
Na kole na jih od Ootmarsum k městečku Oldenzaal.
V aplikaci nebo na webových stránkách routiq.com si vyberte v blízkosti Ootmarsum trasu, která vám vyhovuje, jako například tato.
Délka 54km, lze ji však modifikovat a přizpůsobovat vašim potřebám.
Napojte se na tuto trasu, projeďte si centrum Ootmarsum, podívejte se na jejich místní větrný mlýn. Cestou se zastavte na obědě v jedné z několika restaurací, které budete míjet.
DEN TŘETÍ:
Celodenní výlet autem do města Apeldoorn, kde můžete navštívit:
- Zábavní park Julianatoren
- Paleispark Kroondomein Het Loo
- Opičí zoo Apenheul
- Aqua Center Malkander se slanou vodou a vnitřním i venkovním bazénem
Vyberte si. Za jeden den asi nejde vše stihnout, ale volte podle vašich priorit. V případě, že cestujete s dětmi, park Julianatoren nesmíte vynechat. Park je koncipován pro děti do 12ti let, ale věřte mi, pobavíte se naprosto všichni. Zakupte si celodenní vstupné přes webové stránky a na půl dne máte o zábavu postaráno.
Vstupenky do parku Julianatoren k zakoupení zde.
Stejně tak Opičí ZOO Apenheul je s dětmi návštěva téměř povinná. Zvládnete se k ZOO dostat pěšky od parku Julianatoren, takže nemusíte platit drahé parkovné u ZOO. Vstupenky k zakoupení na webu ZOO zde.
V případě, že máte rádi procházky v parku, nevynechejte letní sídlo královské rodiny Paleispark Kroondomein vedle paláce Het Loo. Je opět přímo naproti parku Julianatoren. Park má rozlohu 650 hektarů a za symbolické vstupné se ocitnete v nádherných parkových prostorách, kde se můžete procházet a kochat se krásou cest, cestiček a jezírek, borovic a vůbec všechny té rozmanitosti třeba celý den. Více informací o paláci a parku zde.
A kdybyste si přeci jen chtěli zaplavat nebo prostě jen tak zarelaxovat u vody, využijte místního koupaliště s venkovním i vnitřním bazénem. Ten venkovní má navíc slanou vodu. Koupaliště najdete zde.
DEN ČTVRTÝ:
celodenní výlet na ostrov Ameland.
Více se o ostrově můžete dočíst na mém webu zde.
Na ostrov Ameland se dostanete trajektem, který odjíždí cca každou hodinu. Ale pozor, na přesný čas se tady moc nehledí.
Zaparkujte na místním parkovišti, samozřejmostí je si sebou vzít kola, vždyť pojedete podél ostrova až na konec k břehům Severního moře. Více informací o odjezdech najdete zde.
Odjíždí se z městečka Holwert, počítejte, že je třeba si trošku přivstat. Výlet je to na celý den, vlastně počítejte s tím, že se na hotel vrátíte ve večerních až nočních hodinách. Ideální čas na odjezd trajektem je nejpozději v 11 hodin, tedy tak, abyste stihli poslední zpáteční trajekt z ostrova zpět na pevninu.
Lístky si netřeba na kola kupovat zvlášť, dostanete je u pokladny přímo v budově nástupního mola. Na trajektu najdete občerstvení, toalety, takže cesta, která trvá cca necelou hodinu uteče jako voda. Cestou se schválně dívejte, jak trajekt křižuje hladinu Wattového moře, které je známé tím, že v době odlivu odkryje své dno. Běžně se na ostrov Ameland pořádají turistické pěší výlety po dně moře.
Přijedete do městečka Nes a odtud se vydejte směrem k majáku na západ ostrova Ameland, přes starobylé rybářské městečko Hollum. Trasa na cyklovýlet po ostrově je tentokrát ve formě plánovače tras z mapy.cz zde.
Počítejte s možností silného protivětru! Na konci u majáku odbočte doleva směr písečné duny a objevte za dunami nádherné pláže ostrova Ameland. Nebojte, moře je teplé, tak si nezapomeňte přibalit s sebou plavky a ručníky!
Pokud byste chtěli vidět tuleně, pokračujte okolo majáku dále směr jihozápad ostrova. Když budete mít štěstí, uvidíte tato zvířata, jak se vyhřívají na písečných plážích ostrova, ale dál od lidí, spíše v cípu ostrova samotného.
Ostrov Ameland má tolik co nabídnout! Za jiných okolností bych řekl, zůstaňte zde alespoň dva dny a ostrov prozkoumejte co nejvíce. Ale je čas se vrátit na pevninu.
DEN PÁTÝ:
ODPOČINKOVÝ DEN.
Zajeďte si do městečka Tubbergen nakoupit sýry do místního obchodu Zuivelhoeve.
A odpoledne si zajděte na místní koupaliště v městečku Ootmarsum.
DEN ŠESTÝ:
Celodenní výlet do města Amsterdam.
Tato kapitola by snesla samostatný článek. Navíc je informací, co dělat v hlavním městě Holandska na internetu opravdu hodně. Takže jen pár bodů, než vyrazíte:
Pokud pojedete autem, určitě využijte některý z parkovišť (neboli Parkeerplaats) poblíž stanice metra. vyhnete se tím obrovských komplikací.
My sami jsme v Amsterdamu neměli žádný konkrétní cíl. Ztratit se v uličkách a změtích drachtů by vlastně náš jediný cíl a myslím si, že mnohdy je to lepší, než se hnát s mapou (mobilem) v ruce za přesně vytyčenými body. Sledujíc mapu v mobilu, budete ochuzeni o klidné procházení se městem a prozkoumáváním nezvyklé architektury a někdy až pitoreskních domů. Jeden takový je například zde. Jedná se o nejužší dům v kontinentální Evropě s se svou šířkou pouhé 2 metry. A schválně, kolik objevíte křivých domů, naklánějících se tu na bok, tu směrem do ulice? V Amsterdamu je takových domů nepočítaně. A ještě drobné doplnění: V Amtsterdamu byla vybírána daň ze zastavěného prostoru, proto jsou místní domky natolik úzké, aby majitel neplatil příliš vysokou daň. Vznikla tak unikátní architektura, která nemá ve zbytku Holandska obdoby. Vždyť i sami Holanďané vám potvrdí, že Amsterdam je prostě jiné Holandsko.
Restaurací je zde ve městě opravdu nepočítaně. Těžké doporučit, ale jedna je pro mě opravdu zajímavá. Jedná se o Rembrandt Corner. Stylová restaurace hned vedle muzea věnovaného tomuto významnému malíři. A když už mluvíme o Mistrovi, zajděte se podívat na památník na náměstí Rembrandplein, věnovaný právě malíři Rembrandtu van Rijnovi. V 17.století zde poblíž tohoto místa dokonce vlastnil jeden z domů.
A kdeže je slavná ulice Red Light Corner? Věřte mi, ať chcete nebo ne stejně k ní dojdete sami, centrum Amsterdamu není velké, jen prostě trošku zamotané. Budete se pohybovat v takových půlkruzích, které jsou zde právě díky vybudovaným kanálům soustředěné do celého centra města. Takže dříve nebo později tak nějak dojdete zase tam, odkud jste přišli. Prostě užijte si Amsterdam bez velkých plánů a město se o vás náležitě postará, to mi věřte.
Výlet dlouhý cca 53km si můžete zkrátit nebo prodloužit dle libosti.
DEN OSMÝ:
Celodenní výlet do delfinária v Harderwijk.
Věřte mi, je to na celý den. A budete zde opravdu až téměř do zavíracích hodin. Návštěva delfinária, které je jedním z nejlepších v Evropě prostě stojí za to. Celý den jsou pro vás připraveny atrakce s tuleni, mroži a samozřejmě delfíny. Budete se procházet okolo obrovských akvárií, jen pozor, tuleni jsou někdy velcí rošťáci a velice rádi postříkají nebohé návštěvníky a to opravdu dokonale.
DEN DEVÁTÝ:
Na kole na východ od Ootmarsum k městečku Denekam.
Je třeba si užít poslední den před cestou domů, tak opět si naplánujeme cyklotrasu, tentokrát směr německé hranice, okolo městečka Denekam. Plán trasy zde.
Trasa měří cca 42km, ale dám vám tip. Nenapojujte se na trasu hned směr Ootmarsum, ale jeďte více na východ, okolo mléčné farmy.
Zde si kupte v místním obchůdku něco dobrého z produkce této farmy. A budete nakupovat v dřevěném domečku, peníze dávat do kasičky a prostě všechno tak nějak bez obsluhy a na důvěru. Jejich plnotučné mléko je geniální…
DEN DESÁTÝ:
Návrat domů.
Nezapomeňte ještě před cestou zajet do Tubbergen
nakoupit nějaké ty sýry a vůbec všechno v obchůdku Zuievelhoeve. Doma se budou určitě hodit a nebo vám poslouží, jako stylový dárek. Obsluha vám sýry zavakuuje, takže vydrží v lednici opravdu dlouho.
Věřím, že jste si dovolenou užili. A pokud ano a chtěli byste se do Holandska vrátit tak věřte, že už pro vás připravuji 10 dnů v Holandsku podruhé.
Tak šťastnou cestu a krásnou dovolenou!