10 dnů v Holandsku podruhé

08.05.2023

Sestavil jsem pro vás další kompletní itinerář na rodinnou dovolenou v Holandsku. A protože je to vaše druhá cesta, zamíříte již kousíček dál od hranic, nedaleko slavného městečka Geithoorn. Do místa plného vody, jezer, kanálů a cyklostezek. Plán dovolené den po dni je samozřejmě jen na vás, jak si sami přizpůsobíte. Spíše berte tento itinerář jako doporučení a ukázku toho, co je možné vidět, dělat a zažít v Holandsku. Tak tedy, začínáme:

Pro koho je itinerář určen: Rodina s dětmi, aktivní dovolená na kole

Kam pojedete: poblíž jednoho z nejvíce fotogenických městeček Geithoorn. Městečko je zvláštní tím, že místo klasických ulic má soustavu kanálů. Nebudete však ubytovaní přímo v tomto městečku, ale pěkně bokem turistického ruchu. Geithoorn je totiž v sezóně opravdu velmi frekventované místo. Takže směřujte se více do centra národního parku De Weerribben-Wieden National Park, v provincii Overijssel.

Kde se ubytovat: Farma Hoeve Blitterswijk.  Najdete ji zde.

Užijte si tuto farmu! Klid, a pohoda, to je jednoznačný popis tohoto místa. K dispozici jsou zde tuším jen 4 apartmány, takže se jedná o velmi komorní pohodové místo. Máte navíc svůj vlastní soukromý vchod. Farma se nachází uprostřed pastvin, luk a dalších farem, 8km od městečka Giethoorn. Součástí farmy jsou domácí zvířata, můžete si půjčit šlapací traktory, posedět u svého vlastního venkovního posezení a užít si snídani a potom si třeba zastřílet z luku. Ať už s dětmi nebo sami, ubytování je pro všechny. Cena je více než příznivá, počítejte cca 130,- Eur / celý apartmán pro 4 osoby na noc včetně snídaně. Ale pozor, bookujte ubytování opravdu hodně dopředu. A tím myslím třeba i na podzim tedy tři čtvrtě roku před odjezdem. Přes booking.com můžete ubytování zamluvit s možností zrušení zdarma.

Jídlo: Jak jsem již zmínil, objednejte si určitě snídani (snídaně je ostatně v ceně ubytování), kterou si můžete vychutnat v klidu venku před vaším apartmánem.

Vzhledem k tomu, že součástí vašeho apartmánu je i vlastní kuchyň, můžete si něco uvařit i sami, nebo si popojet autem do jedné z restaurací, které jsou v okolí. Přeci jen farma je situována opravdu malinko bokem dění, ale není to na škodu, naopak to považuji za ideální místo. Pokud byste chtěli doporučení, tak zde předkládám dvě místa, kam jsme chodili opravdu pravidelně:

Restaria Blokzijl (spíše fast food, ale pohodový, ceny dobré)

Grand café Prins Mauritshuis (nádherný interiér, hodící spíše na večeře)

Pizzeria Lama (italská pizzeria za parádní ceny)

Do městečka Giethoorn moc restaurace nedoporučuji, ne že by nebyly špatné, ale přeci jen, počítejte s tím, že městečko je součástí UNESCO a podle toho jsou zde i nastavené ceny. Najděte si ale tu svou, stačí otevřít mapu a zjistíte, že problém najít místo, kde se dobře najíst mít určitě nebudete.

A pokud budete chtít nakoupit, třeba Albert je hned kousek od vás, v městečku Steenwijk zde.

Co budete potřebovat:

  • Kola. Celá oblast je protkaná cyklostezkami, vlastně proto sem jedete.
  • Aplikace Routiq nebo jejich webové stránky zde.  V této aplikaci najdete všechny možné trasy, které vám zde budu doporučovat. Nainstalujte si ji na mobil, netřeba placené verze. Najděte si doporučenou trasu v okolí, a pak už se jen řiďte podle mapy z aplikace. Všechny mé doporučené trasy jsou nenáročné, do padesáti kilometrů, tedy aby je zvládly i opravdu malé děti.
  • Pláštěnky. Počítejte s tím, že zmoknete. A berte to jako fakt, nikoliv jako nepřízeň počasí.
  • Plavky. budou se vám hodit, až se budete koupat ve vlnách Severního moře na ostrově Texel.
  • Přenosná lednice. Domů si odvezete totiž spoustu mléčných výrobků, jogurtů a sýrů. Jak jednou ochutnáte, jste navždy ztracení.
  • Dalekohled. Oblast je stvořená pro pozorování ptáků, tak pokud budete mít chuť, zastavte se na některé z ptačích pozorovatelen (jedna je opravdu blízko vaší farmy zde) a kochejte se neuvěřitelnou ptačí faunou. Najdete ji zde.

DEN PRVNÍ:

Příjezd.

Počítejte celý den na přesun z ČR do Holandska resp. cca 10 hodin. V Holandsku netřeba žádných dálničních známek, stejně jako Německo má Holandsko dálniční síť zdarma. Pozor na rychlost, v Holandsku se jezdí o poznání pomaleji, na dálnici 100km/h, na ostatních silnicích mimo obec 80km/h. 

DEN DRUHÝ:

Na kole okolo Giethoorn.

V aplikaci nebo na webových stránkách routiq.com si vyberte v blízkosti Giethoorn trasu, která vám vyhovuje, jako například tato.  

Délka 45km, lze ji však modifikovat a přizpůsobovat vašim potřebám.

Napojte se na tuto trasu, projeďte si centrum Giethoorn, pokochejte se místní architekturou a kanály mezi domy. Cestou pak budete projíždět národním parkem a míjet plno jezer a kanálů a hlavně se pohybovat po jedné z nejkrásnějších cyklostezek této oblasti. Severní část cyklostezky vás povede podél kanálu, budete si muset otočit mostek, abyste projeli, pojedete přes uzoučké cestičky okolo domů a kanálu, prostě romantika. Ostatně, ať se zde vydáte kamkoliv, chybu neuděláte, prostě jen sedněte na kolo a kochejte se.  

Navečer si zajeďte ještě na procházku do městečka Vollenhove projít si místní park s mini ZOO a na večeři si zaskočte do na pizzu zde.


DEN TŘETÍ:

Cyklovýlet okolo městečka Blokzijl.

Cyklotrasa je naplánována zde. Měří 32km a je opravdu nenáročná a pohodová. Trasu najdete zde.

Užijte si pastviny, kanály a městečko Blokzijl. Zastavte se u kanálu se zdymadlem, přejeďte místní kanál přes malý trajekt. Cestu si opravdu užijete.

Odpoledne ještě stihnete vyrazit do města Kampen, kde určitě musíte vidět místní unikát – zvedací most. Projděte si městečko a jeho uličky a zajděte si na večeři do některé z místních restaurací.


DEN ČTVRÝ:

Celodenní výlet na ostrov Texel s návštěvou Ecomare, vykoupat se v Severním moři a navštívit unikátní muzeum.

Na ostrov Texel se dostanete trajektem, který odjíždí cca každou půlhodinu.

Zaparkujte na místním parkovišti, samozřejmostí je si sebou vzít kola, vždyť pojedete podél ostrova až k břehům Severního moře. Více informací o odjezdech najdete zde.

Odjíždí se z městečka Helder, počítejte, že je třeba si trošku přivstat. Výlet je to na celý den, vlastně počítejte s tím, že se na hotel vrátíte ve večerních až nočních hodinách. Ideální čas na odjezd trajektem je nejpozději do 11 hodin, tedy tak, abyste stihli poslední zpáteční trajekt z ostrova zpět na pevninu. Cestou navíc pojedete přes umělou hráz oddělující Severní moře od dnes už jezera Ijsselmeer. Až pojede z Texelu zpět, určitě se nezapomeňte na chvíli zastavit na odpočívadle uprostřed hráze a pokochat se pohledem na západ slunce. Stojí to opravdu za to.

Lístky si netřeba na kola kupovat předem, dostanete je u pokladny přímo v budově nástupního mola. Na trajektu najdete občerstvení, toalety, takže cesta, která trvá cca necelou půlhodinku uteče jako voda.

Jakmile dorazíte na ostrov, první vaše zastávka bude určitě místní záchranný spolek Ecomare

Najdete zde informace o místní mořské fauně a také několik akvárií s tuleni a dalšími zvířaty, které společnost postupně navrací zpět do moře. Jsou to většinou zraněná zvířata, o která zde v Ecomare pečují.

Vstupenky do Ecomare doporučuji koupit předem na jejich stránkách zde.

Kousek od Ecomare musíte určitě navštívit pláž ostrova Texel a vykoupat se v Severním moři. Parkoviště na kola najdete zde

A cestou zpět na trajekt nezapomeňte mrknout do unikátního muzea vyplavených věcí na ostrov Texel Shipwreck and Beachcombing Museum Flora. S dětmi opravdu nutnost. Najdete jej zde.

Plán cesty přes ostrov tentokrát nedávám, zvolte si cestu dle libosti, ztratit se zde prostě není možné. A pokud byste přeci jen chtěli obdivovat krásu místní přírody, která je unikátní a nezaměnitelná, plná dun a vřesu, jak je libo! Uvidíte, že být tady jen jeden den je vlastně málo.


DEN PÁTÝ:

Celodenní výlet do sítě mlýnů Kinderdijk a města Rotterdam.

Celý tento den mám detailně zpracovaný v samostatné kapitole na mém webu, kterou najdete zde.

Ale přeci jen dodám pár doplňujících informací.

Mlýny v Kinderdijk najdete zde.

Počítejte s rozlehlým areálem, takže je třeba opravdu trošku spěchat, abyste stihli i samotný Rotterdam. Pokud si nezakoupíte i vstup do tuším 3 mlýnů, pak máte kromě parkování vše ostatní zdarma. Výlet sem opravdu doporučuji, jedná se o úžasné místo, tak fotogenické, až nebude vědět, co dříve fotit. Užijte si Kinderdijk!

Po této návštěvě vás už čeká samotné město Rotterdam. Pro mě jedno z nejkrásnějších měst Holandska. Parkujte určitě v centru, nebojte se toho. Ideální je koupit si parkování předem (web parkování zde) a parkujte zde.

Parkovné stojí velmi přijatelných 12,5,- Eur na celý den a jse v srdci samotného města. A Ano, parkujete přímo ve vyhlášené tržnici Markthal. Užijte si výjezd jezdícími schody a ten nezapomenutelný obraz tohoto místa, který se nad vámi objeví.

Díky úžasné poloze máte vše opravdu nadosah a můžete v docházkové vzdálenosti objevit téměř vše podstatné tohoto města. Vedle Markthal (kde se samozřejmě musíte naobědvat v jednom z místních bister) pak navštivte Cube Houses, neboli kostky. Zajděte si zde za pár eur do jednoho ukázkového bytu, stojí to za to. A pak pokračujte směr Erasmusbrug okolo nepřehlédnutelného mrakodrapu The Red Apple (ano, ten červený), vlevo za mostem se podívejte na nejvyšší budovy města a pak jděte doprava k ikonickému hotelu New York. A určitě si zde dejte alespoň kávu! Atmosféra je zde jak vystřižená z dobového filmu.

Procházkovou trasu najdete zde.


DEN ŠESTÝ:

Cyklovýlet okolo městečka Steenwijk.

Cyklotrasa je zde.

Trasu dlouhou cca 41km si samozřejmě modifikujte dle vašeho vlastního uvážení. A nezapomeňte si sednout v městečku na kávu a malý zákusek zde.


DEN SEDMÝ:

Celodenní výlet do zábavního parku Slagharen.

Jak už je v Holandsku zvykem, při zakoupení celodenní vstupenky máte všechny atrakce zdarma a užijte si je třeba do zblbnutí.

Park je koncipován ve stylu westernového městečka, ale pozor, jedná se o opravdový zábavní park se všemi možnými atrakcemi, horskými dráhami a kolotoči. Park je přizpůsoben všem věkovým kategoriím, velmi doporučuji, uvidíte sami, že den vám uteče, jako voda.

Park, respektive parkování se nachází zde.

Lístky si doporučuji zakoupit předem na stránkách parku zde.


DEN OSMÝ:

Cyklovýlet okolo Rotige Meenthe a Oldemarkt, výlet na lodičky a večerní procházka po Geithoorn.

Trasa cyklovýletu je zde.

Užije si trasu dlouhou cca 44km, svezete se na místním trajektu, který budete pohánět vlastní silou. Pohodová trasa vás zavede do míst, kde nepotkáte mnoho lidí.

Odpoledne určitě ještě stihnete parádní plavbu motorovým elektro člunem. Můžete si jej reservovat zde.

Je to opravdu kousek od vaší farmy. Zavolejte si dopředu a reservujte si na 2 hodinky výlet loďkou po místních kanálech. Dostanete mapku, pádlo pro případ nouze, malinké školení (zvládne to ale opravdu i dítě) a vyrazte do divoké přírody kanálů. Je to naprosto úžasný zážitek, který nemůžete opomenout. Pokud byste chtěli, můžete mít i celodenní výlet na loďce. Po cestě budete míjet i různá pikniková mola v přírodě, zastavte si a dejte si malou svačinu. Ale pozor, dvě hodiny utečou, jako voda, takže opravdu jen krátce. Garantuji vám nevšední přírodu a neuvěřitelný zážitek z plavby. Možná jako doporučení, vezměte si něco na sezení do loďky, kovové sedačky bývají studené.

Navečer však nezapomeňte zajít ještě do městečka Giethoorn, které zatím trochu míjíme. Podvečerní procházka je vlastně ideální, bez davů lidí. Zkuste autem zaparkovat zdarma zde a třeba se i stavit v blízké restauraci těsně u parkoviště na místní holandské hranolky.


DEN DEVÁTÝ:

Na kole do provincie Flevoland do městečka Urk.

O Flevolandu si můžete více přečíst  na mých stránkách zde.

42 km dlouhá trasa je nenáročná a velmi zajímavá. Zaparkujte autem v městečku Nagele, odkud budete vyrážet. Navštívíte krásné ostrovní městečko Urk (dnes součástí pevniny Flevoland), nezapomeňte se vykoupat na jednom z místních pláží, pojedete okolo místních hrází, přes Schokland, tedy místo, jež bylo původně ostrovem se zbytky základů majáku a obydlí. Schokland je součástí UNESCO, ale nečekejte zde davy lidí, ale pohodu a klid. Prostě užijte si poslední den na Flevolandu, místu, které je tolik jiné, než zbytek Holandska.

Trasu najdete zde.

A pokud se budete chtít po cestě zpět na farmu najíst, zastavte se třeba v městečku Ens zde.


DEN DESÁTÝ:

Návrat domů. 

Nezapomeňte ještě před cestou zajet do Mappel nakoupit nějaké ty sýry a vůbec všechno v obchůdku Zuievelhoeve. Ten najdete zde.

Věřím, že jste si dovolenou užili. A budu určitě rád za váš komentář dole pod článkem.

Tak šťastnou cestu a krásnou dovolenou!