Holandsko na kole!

02.09.2021

Je to asi nejotřepanější klišé, jaké se může vůbec říct o Holandsku. Každý, kdo si něco o této zemi vybaví, je kolo. Moře kol. Ale když se zeptáte, proč to tak je, taky každý zřejmě odpoví "protože je to placka". Ano, Holandsko je super placka. Vždyť nejvyšší "hora", no spíše vrcholek, nebo jen malá nerovnost jinak dokonalé roviny je vysoká celých 322,5 metrů nad mořem. Ale toto není ten hlavní, respektive jediný důvod. Vždyť Maďarsko je taky rovina a nemáme tuto zemi spojenou s rájem cyklistů. Holandsko vás, totiž vás cyklisty přímo hýčká.

Najdete zde tolik cyklostezek, že se v tom snad ani sami Holanďané nemají šanci vyznat. Od širokých, dvouproudových asfaltových cest určených opravdu jen pro cyklisty, po úzké betonové cestičky, kde se vyhnete s protijedoucím cyklistou jen taktak. Najdete zde zpevněné štěrkové cesty, cesty mezi domem a kanálem, opravdu jen s místem pro kolo. A to vše bez jediného výmolu a vše pečlivě upraveno pro vaše maximální pohodlí. Zapomeňte na celoodpružené rámy! Zapomeňte na více jak jeden převod. Tady vás dokáže rozhodit jen boční protivítr, nebo nečekaná přeháňka.

Pokud vás cyklostezka vede po klasické silnici, kde můžou jezdit auta, pak jsou to takové silnice, kde potkáte maximálně tak místního farmáře s traktorem, kombajnem, nebo opět na kole. Prostě ráj je slabé slovo. Potkáte zde speciální odpadkové koše, podobné basketbalovým košům, kam se za jízdy trefujete. Je to fakt zábava. Proč slézat z kola! Prostě namiř a hoď! Jsou zde semafory pro cyklisty, mnohdy má cyklista přednost před auty, jsou zde kompresory se vzduchem, kdybyste náhodou měli defekt.

No jo, ale co ta rovina? Ono se to má v Holandsku s tím kolem trošku jinak. Běžně zde nevidíte cyklisty, jako u nás ve špičkovém funkčním oblečení, s přilbou, s rukavicemi, tretry apod. Takže když my Češi vyrazíme na holandské stezky takto vyzbrojení, věřte, že jsme tady trochu za exoty. Tady se totiž jezdí společensky. Tady je kolo dopravní prostředek. Tady je kolo možnost poklábosit si s kamarádem, nasnídat se, když jedete do práce. Na kole mají Holanďané rande, na kole vezou své děti do škol. Děti sedí buď ve vozíku vpředu, nebo na sedačce, která je před řídítky. Vše samozřejmě v duchu pohody, tedy zásadně bez přileb a zásadně v oblečení, ve kterém se chodí u nás tak leda do kostela.

Ale Holanďan, i když na první pohled pochopí, že nejste místní, si z vašeho exotického vzezření nic nedělá. A o tom je vlastně celé Holandsko. O svobodě. O tom, že když si na sebe navlečete třeba největší výplod vaší šatníkové fantazie, nikdo se nad vámi nepozastaví. Jen okolo vás projedou a s úsměvem vás každý pozdraví.

Ten úsměv na kole mě ze začátku hodně překvapil. Myslel jsem si, že je to nějaká svalová křeč, kterou mají všichni Holanďané, když jedou na kolech. Ale ten výraz mají i chodci, prodavači v obchodě, lidé na nádraží. Holanďané se na sebe usmívají a na to my nejsme nějak zvyklí. Takže se na ty projíždějící usmívající cyklisty nejprve díváme s jistou dávkou nedůvěry, než po pár kilometrech zjistíme, že se na místní cyklisty smějeme a zdravíme stejně tak. Je to obrovsky nakažlivé a zábavné. Holanďané jsou prostě v pohodě, i když zrovna prší a oni na tom jejich kole jsou promoklí na kost.

Takže pokud se rozhodujete a nevíte, kam vyrazit, stačí zavřít oči a zabodnout prst do mapy. Garantuji, že je opravdu jedno, kde se octnete. Všude si budete připadat, jak v cyklistickém nebi. Jeďte klidně s dětmi předškolního věku, jeďte jako ortodoxní biker nebo silničář, jeďte jako pár postarší, jeďte s kýmkoliv a kamkoliv. Ale nechtějte od sebe super sportovní výkony! Jeďte se kochat! Jeďte se dívat na domy, ulice, lidi, smějte se a zdravte protijedoucí cyklisty, jeďte si vychutnávat ty ohromné cyklostezky. Po chvíli zjistíte, že máte tu samou křeč v obličeji, jako místní. Nechtějte se každý den zničit porcí šílených kilometrů a pak se dívat na graf výkonosti na vašich chytrých hodinkách. O tom tato cyklistika není. Sedněte na kolo a pozorujte tu nevšední všednost okolního světa. A prostě relaxujte.

A na konec pár praktických rad.

1. Pokud hledáte cyklo cesty ve vašem okolí v Holandsku, doporučuji aplikaci route.nl. Naleznete ji na Google Play, i AppStore. Nebo jednoduše www.route.nl. Ušetří vám spoustu času plánování vašich cest. Stačí zadat místo a filtr vám zobrazí desítky doporučených tras, okruhů a cest. I pro pěší, i pro cyklisty. S touto apkou jsem projezdil zatím vše a musím říct, ještěže existuje.

2. Počítejte s tím, že v Holandsku prší. Neberte to jako problém, je to fakt. Nebojte se vzít si na kola takové ty zadní tašky a do nich naložit mraky oblečení. Fakt se budou hodit. A věřte mi, nevěřte předpovědím počasí. Ta dynamika je tak velká, že se prostě smiřte s tím, že předpověď funguje maximálně tak hodinu dopředu a to ještě na 50%. Ale nebojte, s tím deštěm to není zase tak divoké, ale štěstí přeje připraveným!

3. Nebojte se vyrazit s dětmi. Bezpečnost pohybu na kole v Holandsku je nesrovnatelná s Českou republikou. Pokud jsou na mapách vyznačeny cyklostezky, jsou to pravdu cyklostezky, nikoliv jen parodie na cyklostezky. Nemusíte mít tak strach, že se dostanete do silničního provozu. A to i ve městech.

4. A rada na závěr - je jedno, na čem jedete. Pokud máte pocit, že byste se svým 20 let starým trekem udělali ostudu, věřte, že budete za borce! Vezměte si kola svá, nebo si je kdekoliv můžete půjčit. Půjčují je na hotelech, penzionech, prostě všude. Jen pro děti bych neriskovat a dětská kola si přivezl. Přeci jen, jistota je jistota.

Tak šťastnou cestu a pozor ať neslyšíte: "Pane doktore, vy jste se zase kochal..."