Kapitola 5 – ostrov Fyn a Kodaň

28.09.2022

Po přesunu z Jutského poloostrova na ostrov Fyn nám začaly další 4 dny poznávání Dánska. Tentokrát již ostrovních regionů. A proč se zrovna ostrov Fyn pro nás stal na pár dnů naším útočištěm? Hlavní důvody byly tři: dostupnost zpět domů, dostupnost do hlavního města Dánska a nezapomenutelná architektura typických hrázděných domů. A navíc ostrov Fyn je příjemně ani velký ani malý, tak akorát na poznání ve čtyřech dnech se zpestřením návštěvy Kodaně.

Fyn znamenal pro mě opět změnu v nahlížení na Dánsko. Fyn je malebný ostrov s kouzelným městem Odense. Snad právě proto zde Hans Christián Andersen mohl psát všechny ty pohádky pro děti, inspirován zdejší krajinou, mořem, světlem, místními domky a já vám nevím čím vším ještě. Najdete zde roviny, ale především, a to je překvapivé, krásnou mírně zvlněnou krajinu. Až máte pocit, že v těch vlnách se zrcadlí celé moře, které ostrov obklopuje. Když projíždíte ostrov autem, někdy máte pocit, že spíše kormidlujete loď a proháníte se ve vlnách místního Beltu. Často projedete kolem tradičních dánských hrázděných domků, které jsou roztroušené všude tady po Fynu, tak neorganizovaně a nahodile, jako barevné ostrůvky ve vlnách místní přírody. Navíc má ostrov dvě tváře. Jižní tvář ostrova je barevnější, více přívětivá, možná malinko nafrněnější, oproti severu. Severní tvář je drsná, trošku odtažitá, na nic si nehraje, možná Jihem i trochu opovrhuje pro její turistická pozlátka. Ale nedát šanci oběma by byla chyba, věřte mi.

Tak ale teď už to vezmeme zase pěkně popořádku, zde jsou čtyři dny na ostrově Fyn:

Den 1: Cyklistický výlet na mys Enebaerodde

Mys Enebaerodde asi ne vždy najdete v cestovatelských knihách o Dánsku. A o to více jsem byl na tuto pozoruhodnou lokalitu zvědavý. Jedná se o mys, který odděluje fjord Odense od úžiny Kattegat. Kosa Enebaerodde, jak se jí také někdy nazývá pro svůj specifický tvar vás přivede do míst v těsném spojení s vodou, kde se mísí lesy s loukami, větry rychle střídají svůj směr a kde se krávy pasou přímo na plážích.

Než přijedete na samotný konec, můžete navštívit pláže z kamínků a oblázků, s mořem klidným jako zrcadlo. Na konci mysu, u majáku, kde se spojují Fjord Odense a Kattegat je divokost vln tak velká, že vstoupit sem do moře je přísně zakázáno. Tady se ukazuje ta pravá velikost. Když se dvě síly spojují v jedno, budí opravdový respekt, ale zároveň je to fascinující podívaná obzvlášť, když o pár stovek metrů dál je moře zase klidné, jako zrcadlo.

Cyklomapa zde

Den 2: město Kodaň

Z ostrova Fyn je Kodaň hodinku a půl jízdy autem, ale hlavně pojedete přes jednu z nejikoničtějších staveb celého Dánska - most Storebæltsbroen, neboli Most přes Velký Belt. Dovolte mi pár technických detailů: Měří 18 kilometrů, světlá výška je 65 metrů, výška pilířů je 254 metrů a je jednak nejvyšší most Dánska a třetí největší visutý most světa. Jet po tomto mostě je opravdový zážitek, i když si za něj řádně zaplatíte. Cesta přes most vás bude stát 850 korun. Jedním směrem...

A teď už ke Kodani. Dovolte mi konstatovat, že Kodaň mě naprosto nadchla a dovoluji si říct, že je to další z řady velkých dánských překvapení, které mi tato cesta nadělila. Kodaň se z mého pohledu naprosto vymyká jakýmkoliv představám o hlavním městě. Vlastně popírá již samotnou základní představu, premisu, faktum, normu, bez kterého žádné hlavní město žádného státu snad nemůže mít ani právo na svou existenci. A tou je chaos, hluk, zmatek, dopravní peklo, prostě vše, co dělá velkoměsto velkoměstem. A přece. Zde, jako by chtěli jít záměrně proti všem těmto stereotypům. Kodaň na mě působila od začátku jako místo rovnováhy, klidu, pohody, pohody a hlavně pohody. Žádné jiné město na mě nedokázalo dýchnout tak specifickou atmosférou, jako Kodaň. Pokud nechcete cestovat přes celé Dánsko, zaleťte sem, jen na pár dnů, na víkend. Pak snadno pochopíte, o čem zde hovořím.

Kodaň je městem, kde lidé nemají potřebu spěchat. Hravost místní architektury jen doplňuje celou skládačku. Jen zde v Kodani si můžete zalyžovat na střeše místní spalovny odpadů. Jen zde v Kodani můžete vstoupit do světa nefalšovaného ostrova svobody zvaném Christiania, jen zde v Kodani je možné, aby parlament, úřad vlády a vrchní soud mohly sídlit v jednom objektu. Konkrétně v paláci Christianborg. Tři mocenské útvary v jednom? Jen ukázka absolutního respektu vůči právu v Dánsku.

Je dobré si tuto skutečnost uvědomit, než začnete město procházet. Protože pak možná lépe pochopíte myšlenku, koncept a ducha tohoto města. A tím je jednoduše respekt. Respekt všech obyvatel k sobě samým.

Tak, ale zpět k přízemnostem. A tedy - kde zaparkovat? Vlastně pěkně v centru a užijte si třeba tento okruh po Kodani. Zvládnete jej pěšky a půjdete v podstatě okolo všeho podstatného:

pěší okruh po Kodani zde

Den 3: Cyklistický výlet na poloostrov Hindsholm

Po městském výletu po Kodani je třeba zase sednout zpět na kolo. Tentokrát se vydáme na poloostrov Hindsholm, jeden z nejsevernějších výběžků ostrova Fyn. Najdete jej konkrétně na severovýchodě a co můžete čekat? Projedete se po zvlněné krajině, až na samotný konec poloostrova s nekonečnými výhledy, nádhernou přírodou, prostě místem, které je u Dánů velmi oblíbené k rekreaci. A když se trošku zadíváte do okolních luk a polí, můžete si všimnout malých hrbolků, vyvýšenin. Jedná se o prastará pohřebiště, staré několik tisíc let. A do některých z nich je umožněn i volný vstup. Jako například zde

Tak užijte si pohodový okruh po poloostrově Hindsholm!

Cyklomapa zde

Den 4: poznáváme ostrov Fyn - autem napříč ostrovem

Fyn svádí k tomu, sednout si do auta a jen tak projíždět ostrovem a kochat se místní krajinou, navštívit města a vesničky a nechat se unášet místem a časem. Tak proč to neudělat? Navštivte Odense, rodiště slavného Andersena, jeďte z města na jih okolo vodního hradu Egeskov, jeden z nejzachovalejších renesančních hradů v Evropě. Zajeďte do přímořského městečka Svendborg nebo Faaborg. Tady všude narazíte na tradiční hrázděné domy, tak typické pro tuto oblast Dánska. A kdybyste chtěli pěší turistiku, nad Faaborgem objevte přírodní rezervaci Svanninge Bakker a celý den se toulejte po místních lesích a loukách s fantastickými výhledy na moře Malý Belt.

Ostrov Fyn není tak sebevědomý, jako Jutsko, nebo sousední ostrov Sjaelland. Ale věřte mi, on to ještě neví, ale nepotřebuje se s nikým porovnávat. Je jedinečný sám o sobě. Jeho hravá osobitost si vás podmaní a už nikdy nepustí. Ukáže vám tajná místa, která jsou ještě stále ukryta před davy turistů. A je to jenom dobře. Držím mu palce, aby si tuto tvář plnou autenticity zachoval co možná nejdéle.

Tak farvel ø Fyn.