Kapitola 6 - Dánsko celé hygge!

15.10.2022

Není to tak dávno, co jsem se svěřil jednomu mému známému, že jsem u sebe narazil na jeden problém. A sice, že mám pocit, že už všechno mám. Že už nic víc v životě nepotřebuji a díky tomu si připadám tak nějak divně, nepatřičně, provinile. 

Víte, to totiž není jen tak ledajaké přiznání. To prostě nemůžete přijít mezi lidi a jednoduše říct, že se máte vlastně nad míru dobře. Okamžitě se totiž stáváte podezřelým, divným, snad i lhářem! A víte, co jsem si při putování po Dánsku uvědomil? Že máme jedno společné. Mám totiž dojem, že Dánsko už také všechno má, už také nic nepotřebuje. Protože má hygge!

Je obecně známo, že v Dánsku vznikl fenomén zvaný hygge. Co to přesně je, o tom se dodnes vedou spory. Kolik knih bylo na téma hygge již napsáno! Tak tedy, kromě toho, že hygge je výborný marketingový vývozní produkt Dánska, je to hlavně způsob, jakým si Dánové zajišťují již dlouhá léta prvenství v tak ošemetné věci, jako je štěstí.

Ano, Dánsko je nejšťastnějším národem světa a mimo jiné je to právě díky jejich fenoménu hygge. Hygge se nedá přeložit, je to množina všeho možného, zdánlivě nekombinovatelného. Nálada, věci kolem vás, počasí, hudba, jídlo, oblečení, prostě vše, co pomůže vytvořit jedinečnou atmosféru. Atmosféru útulnosti, klíč ke štěstí, pocit přítomnosti chcete-li, ale jak jsem již řekl, pravý význam není dán.

Slovo hygge je norského původu, což označovalo pohodu, blahobyt, ale spojitost lze rovněž hledat ve slově "hug", což znamená utěšit, obejmout. Pojem hygge však není zaveden jen u Dánů. Tak například v Holandsku znají "gezelligheid", v Norsku "koselig" a v Kanadě "hominess". Je jedno, jak tomu říkáte, prostě hygge je pro všechny, není ohraničené a zažít to pravé hygge můžete klidně v Olomouci, Praze, nebo Tokiu.

Nicméně Dánové si nechali tento životní styl a koncept proniknout tak blízko do svých životů, jako nikdo jiný. Existuje doporučené hygge oblečení, každý měsíc v roce má své hygge zvyklosti, hygge recepty, hygge proniká na pracoviště a podle hygge teorií vznikají celé kanceláře a prostory. Hygge je prostě vše, při čem se Dánové cítí dobře a šťastně. Hrnek s čajem či kávou a dobrá kniha u příjemného osvětlení, pohodový jazz z reproduktorů, zatímco venku je potemnělo, prší a fouká vítr? Hygge přímo ukázkové!

Že v tom není žádná věda, říkáte si? A máte samozřejmě naprostou pravdu! Klíčem ke štěstí nejsou počty nul u čísla na bankovním účtu, rozlehlost vašeho domu či zahrady, nebo poslední výstřelek moderního telefonu. Je to to nejjednodušší, co v životě může být. Užívání si prosté přítomnosti bytí.

A takový mám dojem z celého Dánska a ze všech obyvatel zde v Dánsku. Dánům prostě asi už nic nechybí, už všechno mají. Dánové se totiž nikam neženou, jsou ukázkově nejméně uspěchaný národ, jaký jsem měl možnost kdy poznat.

A když jsem nad tím tak přemýšlel, začal jsem hledat, co tedy ti Dánové už mají a my ne? Co tedy musíme ještě mít, abychom mohli mít taky všechno a mohli mít hygge a tedy klíč ke štěstí?

Dánsko nemá žádné hory, lesy jako my no to rozhodně ne, dny jsou tady v zimě tak krátké, že než se otočíte, slunce je zase za obzorem, jídlo no, žádná sláva, léta krátká a chladná...

Ale jednou na to určitě taky přijdeme! Co oni mají a my ne. A až na to přijdeme, to budete koukat, jaké pak my budeme mít to naše, české, hyggózní hygge!

No, ale zatím, kdybyste také zjistili, jako já, že už vlastně všechno máte, že už nic nepotřebujete, raději to nikomu moc neříkejte. A chraňte si to, jako oko v hlavě. A až bude venku pršet a foukat vítr, pusťte si jazz, uvařte kávu nebo čaj, sedněte si do křesla, zapalte svíčku a užívejte si ten pocit přítomnosti. Tam je totiž ukryté to vaše vlastní, originálně zabalené a barevnou stuhou převázané VŠECHNO.