Kapitola 7 – poslední dánské střípky

30.10.2022

Závěrečná kapitola o Dánsku se ponese v duchu "od všeho trochu". Tedy lépe řečeno, pokusím se sepsat vše možné, s čím lze počítat při cestě po Dánsku, co bych vám mohl doporučit, co bych udělal jinak. Prostě takový malý skromný rádce. A půjdeme pěkně popořadě:

1. Ubytování

Nemůžu si pomoct, ubytování na farmách, v B&B nebo u soukromých hostitelů, kteří pronajímají část svého domu, mě prostě baví. Autenticita je zde nepřekonatelná a žádný sterilní hotel se jím nevyrovná. A jasně, ne jinak to bylo tady v Dánsku. Až na jednu drobnost a tou je úroveň stravování, tedy kvalita podávané snídaně. Řeknu vám, žádná sláva se nekonala a dnes bych volil ubytování bez snídaně i za cenu toho, že se prostě postaráme o jídlo sami.

Ceny jsou prostě neúměrně vysoké za to, co se servíruje a kvalitu si mnohdy dovedete zajistit vyšší, jen obětovat ten čas při nákupu potravin.

Zároveň se tak otevírá možnost lepšího výběru ubytování a můžete tak zkusit najít a pronajmout si chatu či chalupu někde třeba u západního pobřeží Jutska. Taková krátká podzimní návštěva Dánska s okořeněným stylovým ubytováním v tradiční skandinávské chatě, při zapáleném krbu, to je alespoň pro mě opravdu velké lákadlo.

Takže s klidem mohu říct, vyřaďte jakékoliv stravování připravované vaším hostitelem a orientujte se spíše na lokalitu či úroveň samotného ubytování. Výsledek určitě bude stát za to!

2. Nakupování

Když jsem zmínil nakupování, měl jsem samozřejmě na mysli nákupy potravin v supermarketech. Těch je zde opravdu hodně, ale je třeba upozornit na pár odlišností.

Tak předně velmi špatně se vám bude shánět klasické čerstvé pečivo. A pokud ano, výběr je opravdu extrémně malý. Takže nezbývá nic jiného než sáhnout po pečivu, které si sami rozpečete.

A co jinak nakoupit echt dánského? Víte, jsou to takové, jak bych to jen řekl... Prostě a jednoduše: nečekejte Španělsko, tady jste na drsném a střídmém severu!

Dánskou klasikou jsou tresky v tomatové omáčce, rybí paštiky, kysané zelí, jogurt, který se pije, marmeláda, máslové sušenky. A samozřejmě polotovarové hotovky na sto způsobů. Zkoumal jsem, co je opravdu echt dánského a bylo mi řečeno, že je to pečený bůček. No...

Dánsko je prostě třeba mít rád z jiného důvodu než z požitku ryze gastronomického. Vždyť si to vezměte, rybičky a zelí... Kdo by se trmácel tak daleko pro takové blbosti...

3. Ceny

Velmi jednoduché. Ceny jsou zde vysoké. A to i v již zmíněných supermarketech. Ale určitě vás nezruinují, to se nebojte. Ten cenový rozdíl se projevuje všude, kde si kupujete nějakou službu. Jdete do cukrárny na kávu a zmrzlinu? Počítejte, že utratíte šest set korun a více. Koupíte si jejich klasický fast food, tedy párek v rohlíku? Připravte si sto padesát korun. Chcete lístky na návštěvu hradu? (Mimochodem, je jich tu opravdu hodně!) Sáhnete opravdu velmi hluboko do kapsy! Plánujete návštěvu Tivoli, zábavného parku v Kodani? Jen za vstupenku (atrakce se platí zvlášť) zaplatíte více jak pět set korun na osobu.

Prostě Dánsko není zemí, kde ušetříte, s tím je potřeba se srovnat. Ale mám pro vás tip. Chcete ušetřit? Tak sem prostě opravdu nejezděte, ušetřit se zde jednoduše nedá.

4. Cyklostezky

Dánsko, země cyklistů. Vždyť v letošním roce mají i svého vítěze závodu Tour de France! Tak jak je to tedy s cyklostezkami?

Toto bylo pro mě jedno z velkých překvapení. Dánsko si s cyklistikou spojí asi každý, ale pravda je, že cyklostezky jsou téměř všechny vedeny po silnicích. Ano, jsou to všechno vesměs lokální cesty, podél hlavních tras samozřejmě zbudované cyklostezky mají. A ano, Kodaň je rájem cyklistů a vše se zde buduje ve jménu cyklistiky. Ale popravdě díky mé rozmazlenosti z Holandska jsem čekal něco podobného. A to jsem zde nedostal. Je to špatně? Ne, je to jen špatné očekávání. Popravdě díky řídkému osídlení ve srovnání právě s Holandskem zjistíte, že Dánsko nepotřebuje takovou extrémní síť cyklostezek. Silnice jsou ve skrze prázdné, takže přejezdy nejsou rozhodně tak adrenalinové, jako u nás. Navíc se mi jeví, že Dánsko je ideální pro dálkovou cyklistiku. Prostě na severu nastoupím a na jihu slezu z kola.

Takže dovolená v Dánsku na kole? Rozhodně ano! Najděte si lokality podél západního pobřeží, severovýchod Jutska, sever ostrova Sjaeland, jih ostrova Fyn. Objevte cyklotrasy na ostrov Rømø, Aerø, vydejte se na jih od města Silkeborg. Tam všude na vás čeká opravdový cyklistický ráj.

5. Co určitě vidět

Určitě musíte vidět západ slunce nad Severním mořem. Byl to jeden z nejvíce úchvatných zážitků z celého Dánska. I kdybyste nic jiného nestihli, tohle nevynechejte. Vydejte se do malé vesničky Vejers Strand, jeďte až na konec, přejeďte poslední horizont a za ním se skrývá úchvatný pohled. Nebojte se jet autem, dojeďte si až na pláž, sedněte ven, vezměte si kávu nebo čaj do termosky, deky na zahřátí a pozorujte úchvatný západ slunce. Dramatickou scenérii mnohdy dokresluje silný vítr, který unáší malinké částečky písku, bývá zde mnohdy zima i v létě, ale to vše, právě toto vše k celé atmosféře dokonale patří. Vyběhněte si písečné duny, které jsou za vašimi zády, skákejte do písku, broďte se písku. Nebojte, nikdo vás neuvidí a navíc, dělá to každý. Každý, kdo prvně navštíví tuto oblast.

Ale pozor. V létě se stmívá hodně pozdě, takže počítejte, že světlo je ještě v deset hodin večer. A ráno v pět už je slunce opět nad obzorem. Je to vlastně trošku matoucí, jelikož pořád máte pocit, že pořád ještě čas cokoliv podniknout. Takže nezřídka se vám může stát, že se budete vracet z výletů už hodně večer, slunce stále svítí a vy se budete po pár dnech velice divit, proč jste z té dovolené tak unavení? Prostě slunce dokáže nás Středoevropany pěkně ošálit.

A co určitě uvidíte, je vlajka Dánska. Dánská vlajka je všude,  je součástí prostoru před domy, vlajky jsou na domech, na lodích, kolech, na stožárech vysoko nad chodníky. Dánové jsou na svou vlajku náležitě pyšní a dávají to jaksepatří na odiv. Chcete židli v barvě vlajky Dánska? Žádný problém, dánská vlajka pronikla přirozeně i do světa designu. a navíc je zajímavé, že vám to nepřijde vůbec divné, nepatřičné. Právě naopak.

6. Co si z Dánska přivézt?

Každá návštěva, ať už je člověk kdekoliv se přece nemůže obejít bez nákupů suvenýrů. Ale co si přivézt z Dánska? Rybičky v oleji? Kus bůčku? (mimochodem, mají jej opravdu krásný, to je pravda).

Ne, vůbec, jste vedle. Z Dánska je třeba si přivézt deku! Protože nic není větší hygge dánský symbol než deka.

Protože až budete doma na podzim v té své nové dánské dece sedět u zapáleného krbu a vzpomínat na svou dovolenou, dívat se na fotky z cest, budete si říkat, že i přes všechny ty vysoké ceny, přestože se tady vůbec nenajíte, přestože řidiči jezdí pomaleji než šneci, přesto přese všechno je Dánsko úchvatnou zemí, která vám přiroste k srdci a kterou budete chtít určitě znovu navštívit, jakmile to jen trochu půjde.

A žádnou logiku v tom nehledejte.